Kultuurisuhted

Eesti ja Soome kultuurisuhted on väga tihedad, kultuuri tutvustavate ürituste arv ning tase on märkimisväärne. Aastal 2017 tähistas Soome Vabariik 100. sünnipäeva. 2018. aastal täitus Eesti Vabariigil 100. sünnipäev, mida tähistati Soomes väga mitmekülgse kultuuriürituste programmiga.

Soome eesti kodanikkonna ja Soome-suunalise ettevõtluse toetamiseks Helsingisse 2010. aastal rajatud Eesti Maja/Viro-keskuse näol on tegemist nn uue põlvkonna Eesti majaga, mis koondab üheks tervikuks nii Eestit esitlevad (Eesti Instituut), eksporti edendavad ja investeeringuid hankivad (EAS) kui ka estofiiliat edendavad ja sisserändajate kohanemist toetavad (Tuglase selts, Soome eesti Seltside Liit) funktsioonid. Eestis tegeleb Soome ja Eesti vahelise kultuuri- ja majandussuhete arendamisega alates 1994. aastast Soome Instituut.

2017.a. algas aktiivne valmistumine Eesti 100 tähistamiseks. Topeltjuubelite tähistamiseks ja pidades silmas väga mitmekülgseid ja tihedaid sidemeid kahe maa ja rahva vahel pakkus suursaadik Margus Laidre välja mängulise mõiste „Eesti-Soome 200“, mille kujunduse autor on Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna dekaan, kujunduskunstnik Kristjan Mändmaa.

Suurim ja väljapaistvaim Eesti-Soome 200 üritus oli 2017. aastal  Rahvusooper Estonia 2 nädalat kestev ringreis Soomes, mis kulmineerus galaõhtuga 25. novembril Musiikkitalos Helsingis, kus osalesid ka mõlema maa presidendid.

Eesti ja Soome koostöös sündis oktoobrist 2017.a. kuni veebruari lõpuni 2018.a. Helsingi linnavalituse galeriis Virka eksponeeritud näitus „Sild-tervitustega kahest vabariigist“. Näitusega tähistati Eesti ja Soome saja-aastast iseseisvust tavalise eestlase ja soomlase omavahelise suhtluse kui ka iseseisvuskultuuri vaatenurgast.

2018 a. oli Turu raamatumessi teemamaaks Eesti ning seega oli ka messil toimuv eesti kirjandust ja kirjanikke tutvustav programm tunduvalt mahukam. Messi programmis on ligi 30 Eesti teemalist lavakõnelust, ilmus arvukalt uusi tõlkeid soome keelde.

2018 a. toimus kaasaegse kunsti muuseumis Kiasma näitus “There and Back Again”, millega tähistati Baltimaade 100. sünnipäevi. Kiasma toimus ka Eesti kaasaegse (esitus)kunsti festival UUE, kus esinesid Eesti uue põlvkonna kartmatud kunstnikud etenduste, rütmide ja filmidega.

Juubeliaasta lõppes samuti kunstinäitusega: Helsingi Taidehalli ja Tallinna Kunstihoone koostöös sündis näitus „Alice, Neeme ja Jass“.

Soome-Eesti kultuurifond jagas esimese sümboolse 15 000 euro suuruse stipendiumi 1. detsembril 2017.a. Helsingis Eesti ja Soome vaimse koostöö konventsiooni 80. aastapäeva tähistamise pidulikul sündmusel. Fondi ligikaudu 150 000 euro suurusesse algkapitali on panustanud üle 20 eraisiku nii Eestist kui ka Soomest ning mitmed organisatsioonid. Eesti valitsus eraldas reservist Eesti-Soome Kultuurifondi toetuseks 700 000 eurot. Soome valitsus toetas kultuurifondi 6 miljonit euroga. Riikide rahaline panus on proportsionaalne riikide sisemajanduse kogutoodanguga.

Vastavalt „Vaimse koostöö konventsioonile“ (haridus- ja kultuurikoostöö leping) tähistatakse Eestis, Soomes ja Ungaris iga aasta oktoobri kolmandal nädalavahetusel hõimupäevi (peale 1991. aastat liitusid selle kombega ka Venemaa soome-ugri rahvad). Soome-ugri rahvaste, nende keelte ja kultuuride olemasolu ja olukorra teadvustamise seisukohalt on väga oluliseks soome-ugri rahvaste maailmakongressid. 7. kongress toimus 15.-17.06. 2016. aastal Lahtis, 8. kongress plaanitakse pidada 2020 Tartus Eesti Rahva Muuseumis.

Eestlased üle maailma tulid kokku 2019. aastal, et tähistada oma globaalset pärandit ja kultuuri. ESTO 2019 toimus Helsingis, Tartus ja Tallinnas, 28. juuni – 4. juuli 2019.

Infot Soomes toimuvatest Eesti kultuurisündmustest leiab lehelt https://virosuomessa.fi/ja Facebooki lehelt Eesti kultuur Soomes.