Eesti passi ja ID-kaardi taotlemine

ID-kaardi ja passi taotlemisel tuleb anda sõrmejäljed (daktüloskopeerimine). Sõrmejäljed kehtivad PPA andmebaasis 6 aastat, sõrmejälgede kehtivust saate kontrollida Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) kodulehelt või helistades klienditoe telefonil +372 612 3000. Sõrmejälgi ei ole vaja anda alla 12-aastastel lastel.

ID-kaardi taotlemisel ei anta sõrmejälgi, kui oled vanem kui 70-aastane ja oled varasemalt sõrmejäljed andnud.

Sõrmejälgi ei pea andma, kui isiku terviseseisund (olenemata vanusest) püsivalt ei võimalda ID-kaardi või passi taotlemiseks isiklikult saatkonda kohale tulla ning viimasest sõrmejälgede võtmisest on möödunud vähem kui 11 aastat ja biomeetrilised andmed ei ole muutunud. Taotlus saata posti teel Eesti Politsei- ja Piirivalveametile, lisada maksukviitung ja tõendus terviseseisundi kohta (näiteks eesti- või ingliskeelne arstitõend).

Riigilõivumäärad leiad siit.

Välismaal saab uut passi ja/või ID-kaarti taotleda kolmel moel:

 • iseteeninduses
 • posti teel
 • välisesinduses kohapeal
 • Tähelepanu! Dokumentide valmimisaeg saatkonna kaudu tellimisel on PPA käsitlusaegade tõttu ebaühtlane, enamasti 5-7 nädalat.

Taotlemine iseteeninduses

Kõige mugavam, kiirem ja soodsam on tellida uued dokumendid PPA iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Kui iseteenindusse sisse logides tuleb teade, et taotleja peab andma sõrmejäljed, saab seda teha PPA teenindustes ja Eesti välisesindustes. Helsingis saab sõrmejälgi anda elavas järjekorras E, K kell 13.00-16.00 ja N kell 10.00-13.00. Kui sõrmejäljed on antud, saab jätkata dokumendi taotlemist iseteeninduses. Digitaalse foto saab lisada iseteeninduskeskkonnas, samuti saab tasuda riigilõivu (makseviis krediitkaart).

Taotlemine posti teel

Kontrollige sõrmejälgede kehtivust PPA kodulehelt või telefoni teel (vt info eespool), vajadusel saate sõrmejäljed eraldi anda saatkonnas (vt vastuvõtuajad eespool).

Täita ja allkirjastada taotlus (EST, ENG). Tähelepanu! Kindlasti allkiri taotluse üleval paremas nurgas olevasse kasti!

Tasuda riigilõiv Rahandusministeeriumi arvele. Riigilõivumäärad leiad siit.

Taotlus ja riigilõivu tasumist kinnitav kviitung või väljatrükk internetipangast saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Digitaalne värviline dokumendifoto saata e-posti teel aadressile [email protected]. E-kirjale lisada taotleja nimi ja Eesti isikukood. Foto saate teha Soome fotopoes, esitage fotograafile nõuded ja paluge foto saata oma e-posti aadressile või otse PPA e-posti aadressile (NB Jälgige, et lisatud on Teie nimi ja isikukood).

Posti teel taotlemise juhendid: eesti, soome, inglise  ja vene keeles.

Taotlemine saatkonnas

Kui taotlust ei ole võimalik esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel, võite broneerida aja konsuli vastuvõtule telefonil +358 9 622 02 88 E – K 9.00-12.00 ja 13.00-15.00; N – R 9.00-13.00 või e-posti teel: [email protected] ja tulla dokumenti taotlema saatkonda. Lisage e-kirjale oma sünniaeg või isikukood ja telefoninumber.

Võtke kaasa Eesti pass või ID-kaart. Taotluse saab täita koha peal, konsul tuvastab isiku ja võtab taotlejalt sõrmejäljed. Soovi korral võite taotluse kodus printida, täita ja allkirjastada ning kaasa võtta.

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga ja viipemaksena. Sularaha vastu ei võeta. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung. Riigilõivumäärad leiad siit.

Lisaks tuleb digitaalne värviline dokumendifoto saata e-posti teel aadressile [email protected]. E-kirjale lisada taotleja nimi ja Eesti isikukood. Foto saate teha Soome fotopoes, esitage fotograafile nõuded ja paluge foto saata oma e-posti aadressile või otse PPA e-posti aadressile (NB Jälgige, et lisatud on Teie nimi ja isikukood). Konsulaartalituses ei ole fotoboksi.

Kättesaamise koht

Soomes on passe ja ID-kaarte võimalik kätte saada Helsingi konsulaartalituses või Eesti aukonsulaatides Kuopios, Maarianhaminas, Oulus, Tamperes, Turus ja Vaasas. Kui dokumendid on jõudnud saatkonda või aukonsuli juurde, võetakse taotlejaga ühendust e-posti või telefoni teel. Aukonsulite kontaktid leiate siit.

Alla 15-aastase lapse pass ja/või ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (hooldajale) või tema poolt taotlemise hetkel volitatud isikule.

Vähemalt 15-aastastele kodanikele väljastatakse pass ja/või ID-kaart isiklikult või dokumendi taotlemisel volitatud esindajale.

Volitus

Passi ja/või ID-kaardi kättesaamiseks saab soovi korral volitada teist inimest. Seda saab teha vaid juhul, kui volitus esitatakse koos taotlusega saatkonnas või PPA teeninduses kohapeal.

Volitatud inimene peab dokumendi kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi ja kaasas peab olema ka taotleja vana pass ja/või ID-kaart.

Kui üle 15-aastase lapse passile ja/või ID-kaardile soovib järele minna lapsevanem, siis peab laps tegema koos taotlusega kohapeal selleks vanemale volituse.

Tähelepanu

 • Kui Teie isikuandmed on muutunud (nimemuutus, abielu, lahutus), siis tuleb lisada seda sündmust tõendav dokument. NB ! Kui nimi on muutunud seoses abiellumisega, tuleb esitada ingliskeelne abielutunnistus või väljavõte Soome rahvastikuregistrist, millele on kantud ka abiellumise kuupäev ja abikasa isikuandmed. Lisainfot leiate siit.
 • Korrektselt täidetud taotluse NÄIDIS.
 • Kõiki Eesti kodaniku passi- ja ID-kaardi taotlusi menetleb Politsei- ja Piirivalveamet (PPA). Dokumendi taotluse staatust on võimalik jälgida PPA kodulehel. PPA menetleja teavitab võimalikest puudustest taotlejat e-posti teel.
 • Uued dokumendid jõuavad saatkonda erinevatel aegadel: ID-kaart ligikaudu 5 – 7 nädala ja pass 6 – 8 nädala jooksul. Mõlema dokumendi saabumisel saatkonda saate eraldi teavitused. Võimalusel palume dokumentidele järele tulla siis, kui mõlemad dokumendid on saabunud. Kui soovite dokumenti kätte saada Eesti aukonsulaatidest Soomes, lisandub ooteajale veel üks nädal.
 • Välismaal olles ei saa kiirkorras passi ega ID-kaarti taotleda. Kiirkorras saab passi ja ID-kaarti taotleda ainult iseteeninduses või PPA teenindustes Eestis. Kätte saab kiirkorras taotletud dokumente ainult Tallinnas.
 • Välismaalase passi saab taotleda ainult PPA teenindustes Eestis.
 • Alates 1.01.2021 võib kohus tunnistada kehtetuks ja vajadusel ka keelata passi väljaandmise tagaotsitavatele ja kriminaalmenetluse raames tõkendi saanutele (sh elatisvõlgnikud, kellel on seatud Eesti elukohast lahkumise tõkend). ID-kaarti välisriiki isikule kätteandmiseks ei saadeta, sellele peab inimene minema ise järgi PPA teenidusse Eestis. Kui tagaotsitav või elatisvõlgnik on esitanud uue dokumendi taotluse ja väljastuskohaks on välisriik, siis PPA menetleja informeerib isikut viivitamatult e-posti teel isiku suhtes kehtivast kohtumäärusest. Kui tegu on nt elatisvõlgnikuga, siis peale seda, kui isik on võlad tasunud, saadetakse dokumendid (pass ja/või ID-kaart) tema poolt soovitud kohta väljastamiseks. Tagaotsitaval on aga ainsaks võimaluseks taotleda omale tagasipöördumistunnistus või tagasipöördumise luba ning naasta Eestisse.