Esmase passi ja ID-kaardi taotlemine lapsele

Esmase Eesti kodaniku passi ja isikutunnistuse (ID-kaardi) taotlemine Soomes sündinud lapsele

Riigilõivud leiad siit

Eesti kodaniku passi ja/või ID-kaardi saab Soomes sündinud lapsele tellida posti teel või saatkonnas kohapeal. Posti teel tellimine on soodsam ja mugavam. Alla 12-aastane laps ei pea isiklikult saatkonda tulema, kuna temalt ei võeta sõrmejälgi.

Kui lapse välisriigi sünnidokument (Soomes on selleks Extract from the population information system in Finland, vt täpsemalt perekonnatoimingud) on saatkonnas kantud Eesti rahvastikuregistrisse ja lapsele on antud Eesti isikukood, saab lapsele esmast dokumenti taotleda politsei iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID kaudu. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Esmaste dokumentide taotlemiseks tuleb esitada:

  • taotlus
  • lisaankeet
  • lapsevanema Eesti kodaniku passi või ID-kaardi koopia (kui taotlus saadetakse posti teel)
  • kui lapse teine hooldaja ei ole Eesti kodanik, siis tema kirjalik nõusolek dokumendi taotlemiseks (vabas vormis) ja passi või ID-kaardi koopia
  • riigilõivu tasumist kinnitav kviitung
  • ingliskeelne Soome rahvastikuregistri väljavõte lapse kohta (Extract from the population information system in Finland). Seda väljastab Soome Digi- ja Rahvastikuregistriamet (Digital and Population Data Services Agency). Väljavõtet saab tellida isiklikult kohale minnes, telefoni või e-posti teel. Tel: 0295 536 230 (E-R 9.00-15.00), e-post: vtj-todistus@dvv.fi. Väljavõte peab olema ametniku allkirja ja asutuse templiga originaaldokument paberil. Apostilli ei ole vaja. Koopia, e-tõend vms ei sobi. Andmed väljavõttel: lapse nimi, sünnijärgne/endine nimi ja nimevahetuse kuupäev (kui olete lapse nime muutnud), sünniaeg ja -koht, Soome isikukood, kodakondsus, perekonnaseis, sünni registreerinud asutus, lapse alaline elukoht, vanemate ja hooldajate (custodians) andmed, hooldusõiguse algamise kuupäev, kui vanemad ei ole abielus. NB! Veendu, et isa hooldusõigus, kui see on olemas, oleks väljavõttel märgitud. Kui lapse vanemad ei ole abielus, ei teki see automaatselt ning isaduse omaksvõtt ja hooldusõiguse andmete jõudmine Digi- ja Rahvastikuregistriametisse võib võtta aega. NB! Sünnitõend (syntymätodistus) ei sobi, kuna seal ei ole kirjas hooldajate andmeid.

Taotlus koos lisadokumentidega tuleb saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks taotlusele tuleb saata dokumendifoto e-posti teel aadressile ppa@politsei.ee  (dokumendifoto nõuded).

NB! PPA ei võta vastu paberpilte. Kui taotleja esindaja ei kasuta ise e-posti, siis võib tema eest foto saata ka keegi teine (nt fotograaf). Oluline on foto juurde kirjutada lapse ees- ja perekonnanimi ning Eesti isikuood või sünniaeg.

Enne taotluse postitamist soovitame tutvuda PPA kodulehel taotlusankeedi täitmise juhendiga.

Taotlemiseks saatkonnas tuleb eelnevalt broneerida aeg internetis või telefoni teel +358 9 622 02 88 (E-N 9.00-15.00, R 9.00-13.00). Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga. Sularaha vastu ei võeta. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung.