Esmase passi ja ID-kaardi taotlemine lapsele

Välismaal saab esmast passi ja/või ID-kaarti Soomes sündinud lapsele taotleda kolmel moel:

 • iseteeninduses
 • posti teel
 • välisesinduses kohapeal
 • Tähelepanu! Dokumentide valmimisaeg saatkonna kaudu tellimisel on PPA käsitlussaegade tõttu ebaühtlane, enamasti 5-8 nädalat.

Alla 12-aastane laps ei pea sõrmejälgi andma.

Riigilõivumäärad leiad siit.

Taotlemine iseteeninduses

Kõige mugavam on dokumendid tellida Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti.

Eelnevalt tuleb lapsele taotleda saatkonnast Eesti isikukood. Selleks saatke lapse välisriigi sünnidokument – Extract from the population information system in Finland (vt täpsem dokumendi kirjeldus ja tellimise juhend allpool) posti teel aadressile Itäinen Puistotie 10, 00140 Helsinki (lisage kaaskiri oma kontaktandmetega ja postmargiga ümbrik, kui soovite originaaldokumenti tagasi saada)
või tooge isiklikult konsulaartalitusse E, K 14.00-16.00 ja N 11.00-13.00, aega ei ole vaja broneerida. Isikukood tehakse nädala jooksul ja teatatakse e-posti teel.

Tähelepanu! Vajame originaaldokumenti.

Kui isikukood on olemas, saab siseneda PPA iseteeninduskeskkonda, laadida süsteemi lapse digitaalne värviline dokumendifoto ja tasuda riigilõiv.

Taotlemine posti teel

Ümbrikusse panna:

 • taotlusankeet ja lisaankeet. Ankeedi täitmise juhend.
 • koopia taotluse täitnud lapsevanema passist või ID-kaardist, koopia õigsus kinnitada allkirja ja kuupäevaga
 • riigilõivu tasumist kinnitav kviitung või väljatrükk internetipangast Riigilõivumäärad leiad siit.
 • Extract from the population information system in Finland (vt täpsem dokumendi kirjeldus ja tellimise juhend allpool).

ja saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Lisaks tuleb värviline digitaalne dokumendifoto lapsest saata e-posti teel aadressile [email protected]. E-kirjale lisada lapse ees- ja perekonnanimi ning sünniaeg.

Posti teel taotlemise juhendid: eesti, soome, vene keeles.

Taotlemine saatkonnas

Kui lapsevanemal ei ole võimalik taotlust esitada e-taotluskeskkonnas või posti teel, võite broneerida aja konsuli vastuvõtule telefonil +358 9 622 02 88 E – K 9.00-12.00 ja 13.00-15.00; N – R 9.00-13.00 või e-posti teel: [email protected]. Lisage e-kirjale lapse nimi, sünniaeg ja oma telefoninumber.

Kaasa võtta:

 • Lapsevanema pass või ID-kaart
 • Extract from the population information system in Finland. (vt täpsem täpsem dokumendi kirjeldus ja tellimise juhend allpool) Tähelepanu! Palume saata väljavõte ette konsulaartalituse e-posti aadressile.
 • Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga ja viipemaksena. Sularaha vastu ei võeta. Kui riigilõiv on tasutud ülekandega, tuleb kaasa võtta riigilõivu tasumist kinnitav kviitung või väljatrükk internetipangast.  Riigilõivumäärad leiad siit.

Lisaks tuleb värviline digitaalne dokumendifoto lapsest saata e-posti teel aadressile [email protected]. E-kirjale lisada lapse ees- ja perekonnanimi ning sünniaeg. Foto võib saata pärast konsulaartalituses käimist. Konsulaartalituses ei ole fotoboksi. 

Kättesaamise koht

Soomes on võimalik passe ja ID-kaarte kätte saada saatkonnas Helsingis või Eesti aukonsulaatides Kuopios, Maarianhaminas, Oulus, Tamperes, Turus ja Vaasas. Kui dokumendid on jõudnud saatkonda või aukonsuli juurde, võetakse taotlejaga ühendust e-posti või telefoni teel. Aukonsulite kontaktid leiate siit.

Alla 15-aastase lapse pass ja/või ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (hooldajale) olenemata sellest, kumb lapsevanem allkirjastas taotluse.

Konsulaartalituses saab taotlusele lisada volituse, kui lapsevanem soovib, et keegi teine saaks lapse dokumendi kätte (kättesaamise koht võib olla ka teeninduspunkt Eestis).Volitatud isik peab olema Eesti kodanik või Eesti elamisloa omanik.

Extract from the population information system in Finland

Ingliskeelne väljavõte Soome rahvastikuregistrist tellida Soome Digi- ja rahvastikuregistriametist e-posti teel [email protected], telefoni teel 029 55 36 230 (9-12) või isiklikult asutusse kohale minnes. Täpsemad tellimise juhendid siin (soomekeelne nimetus – ote väestötietojärjestelmästä).

Väljavõte peab olema ametniku allkirja ja asutuse templijäljendiga originaaldokument paberil. Koopia, digitaalselt allkirjastatud e-tõend vm ei sobi.

Apostilli ei ole vaja.

Sünnitõend (Birth certificate) ei sobi, sest seal ei ole kirjas vanemate hooldusõiguse andmeid.

Kohustuslikud andmed väljavõttel:

 • lapse nimi, sünnijärgne/endine nimi ja nimevahetuse kuupäev (kui olete lapse nime muutnud),
 • sünniaeg ja -koht,
 • kodakondsus,
 • perekonnaseis,
 • sünni registreerinud asutus,
 • lapse alaline elukoht,
 • vanemate ja hooldajate(custodians) andmed.
 • Kontrollige, et isa hooldusõigus oleks samuti väljavõttele märgitud. Isaduse omaksvõtu ja hooldusõiguse andmete jõudmine DVV andmebaasi võib kesta kuni 2 nädalat.