Esmase passi ja ID-kaardi taotlemine lapsele

Välismaal saab esmast passi ja/või ID-kaarti Soomes sündinud lapsele taotleda kolmel moel:

  • iseteeninduses
  • posti teel
  • välisesinduses kohapeal
  • Tähelepanu Dokumentide valmimisaeg saatkonna kaudu tellimisel on PPA käsitlussaegade tõttu ebaühtlane, enamasti 5-8 nädalat.

Alla 12-aastane laps ei pea sõrmejälgi andma.

Taotlemine iseteeninduses

Kõige mugavam on dokumendid tellida Politsei- ja Piirivalveameti (edaspidi PPA) iseteeninduses. Iseteenindusse saab siseneda mobiil-ID, Smart-ID või ID-kaardiga. Tellida saab nii passi kui ID-kaarti ning soovi korral kiirmenetlust.

Eelnevalt tuleb lapsele taotleda saatkonnast Eesti isikukood. Selleks saatke lapse välisriigi sünnidokumentCertificate from the population information system in Finalnd  posti teel aadressile Itäinen Puistotie 10, 00140 Helsinki (lisage kaaskiri oma kontaktandmetega ja postmargiga ümbrik, kui soovite originaaldokumenti tagasi saada)
või tooge isiklikult konsulaartalitusse E, K 14.00-16.00 ja N 11.00-13.00, aega ei ole vaja broneerida. Isikukood tehakse nädala jooksul ja teatatakse e-posti teel.

Tähelepanu Vajame originaaldokumenti.

Kui isikukood on olemas, saab siseneda PPA iseteeninduskeskkonda, laadida süsteemi lapse digitaalne värviline dokumendifoto ja tasuda riigilõiv.

Taotlemine posti teel

Ümbrikusse panna:

ja saata tavapostiga Eestisse:

TAOTLUS
Politsei- ja Piirivalveamet
Pärnu mnt 139
Tallinn 15060
Estonia

Riigilõivumäärad leiate siit.

Tasuge riigilõiv rahandusministeeriumi arvele ja saatke väljatrükk internetipangast (vm maksu tõendav kviitung) koos lapse digitaalse värvilise dokumendifotoga PPA e-posti aadressile. Foto võib teha Soome fotopoes, esitage fotograafile nõuded ja paluge foto saata oma e-posti aadressile või otse PPA e-posti aadressile (NB Jälgige, et lisatud on lapse nimi ja isikukood).

Posti teel taotlemise juhendid eesti ja soome keeles.

Taotlemine saatkonnas

Saatke lapse ingliskeelsest Soome rahvastikuregistri väljavõttest koopia või foto (vt täpne kirjeldus ja tellimise juhend siin) konsulaartalituse e-posti aadressile. Lisage oma soov ja telefoninumber. Kontrollime, kas kõik vajalikud andmed dokumendil on olemas ja teatame aja konsuli vastuvõtule.

Võtke kaasa oma pass või ID-kaart ja väljavõtte originaal. Taotluse saab täita koha peal, soovi korral võite taotluse printida, täita ja allkirjastada ning kaasa võtta.

Riigilõivumäärad leiate siit.

Saatkonnas saab riigilõivu tasuda ainult pangakaardiga ja viipemaksena. Sularaha vastu ei võeta.

Riigilõivu võib tasuda ka rahandusministeeriumi arvele, sel juhul saata väljatrükk internetipangast (või muu maksu tõendav kviitung) koos digitaalse värvilise dokumendifotga PPA e-posti aadressile.

Ärge võtke saatkonda kaasa lapse fotosid, sest digitaalne värviline dokumendifoto lapsest tuleb saata PPA e-posti aadressile. E-kirjale lisada lapse ees- ja perekonnanimi ning isikukood või sünniaeg. Foto võib saata pärast konsulaartalituses käimist. Konsulaartalituses ei ole fotoboksi. 

Kättesaamise koht

Soomes on võimalik passe ja ID-kaarte kätte saada saatkonnas Helsingis või Eesti aukonsulaatides Kuopios, Maarianhaminas, Oulus, Tamperes, Turus ja Vaasas. Kui dokumendid on jõudnud saatkonda või aukonsuli juurde, võetakse taotlejaga ühendust e-posti või telefoni teel. Aukonsulite kontaktid leiate siit.

Alla 15-aastase lapse pass/ID-kaart väljastatakse ainult lapse seaduslikule esindajale (hooldajale) olenemata sellest, kumb lapsevanem allkirjastas taotluse.

Saatkonnas ja iseteeniduses saab taotlusele lisada volituse, kui lapsevanem soovib, et keegi teine saaks lapse dokumendi kätte (kättesaamise koht võib olla ka PPA teenindus Eestis).Volitatud isik peab kättesaamisel esitama enda kehtiva Eesti isikut tõendava dokumendi.

Alates 2023. aasta detsembrist saab passe Soomes kätte ka DHLi kulleri vahendusel. Teenuse saamiseks tuleb taotluse lahtrisse Kättesaamise koht kirjutada: DHL KULLER, SOOME, oma elukoha postiindeks. Passi riigilõiv ilma saatkonda või aukonsulile saatmiseta on 20 eurot. Kui passi väljastamise osas teeb PPA positiivse otsuse, saadetakse taotlejale e-posti teel täpne juhis, kuidas kullerteenust vormistada ja teenustasu kood. NB Jälgige, et taotlusel olev e-posti aadress oleks loetavalt kirjutatud. Täpsem info ja kullerteenuse hinnad PPA kodulehel. Kuller väljastab passi vaid lapse hooldajale, kes esitab kättesaamisel enda kehtiva isikut tõendava dokumendi (võib olla ka kehtiv välisriigi dokument).

Tähelepanu ID-kaarte kulleriga ei saadeta.