Eesti hangib Soome ettevõttelt uued snaiprirelvad

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskus (RKIK) sõlmis lepingu Soome ettevõttega Sako uute 8,6 mm snaiprirelvade hankimiseks kaitseväele ja kaitseliidule. Uued relvad on edasiarendus varasemalt kasutuses olnud snaiprirelvast, olles seejuures võrreldes vana mudeliga täpsemad ja laskeomadustelt stabiilsemad. Raamlepingu maht järgnevaks seitsmeks aastaks on 40 miljonit eurot. 

Fotod: Kermo Pastarus (RKIK)

„Sako TRG M10 on maailmas tuntud ja levinud, olles kasutuses muuhulgas ka meie lähiriikides. Näiteks teatas värskelt Rootsi meile sarnase konfiguratsiooni soetamisest, lisaks Sako teistele relvadele. Seega on tegu aktiivses tootmises oleva küpse ja kogemustega süsteemiga,“ ütles RKIK relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp.

Varasemalt on kaitseväes kasutuses olnud sama relvatootjatootja 8,6 mm snaipripüssid TRG 42. Hanke võitnud relvatootja relvad on varasemalt kasutuses olnud snaiprirelva edasiarendus, olles vanema relvaga võrreldes ergonoomilisem, laskeomadustelt stabiilsem ning täpsem.

 

Näiteks on relv varustatud helisummuti, optilise- ning termosihikuga, võimaldades relval efektiivselt toimida erinevates ilmastikuoludes ning valgustingimustes.  Lisaks on relv modulaarse ülesehitusega, andes kasutajale paindlikkuse relvakomplekti komplekteerimisel.

Kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel ütles, et snaiprite ülesandeks on elimineerida kõrge tähtsusega sihtmärke, sealjuures ise märkamatuks jäädes.

„Uued püssid võimaldavad kõike seda ööpäevaringselt, olles komplekteeritud tipptasemel varustusega nagu helisummutid ja termosihikud. Lisaks suurele lasketäpsusele peavad relvad olema samal ajal ka vastupidavad ning võimalikult kompaktsed ja kerged.“

Relvasüsteem võimaldab laskmisi teha pikale distantsile, milleks on kuni 1500 meetrit.

“Täname kaitseinvesteeringute keskust meile osutatud usalduse eest. Meil on hea meel, et RKIK on valinud just meie snaiprirelva, mis vastab lõppkasutaja poolt seatud nõudlikele kriteeriumitele. Sako jaoks on oluline, et meie tooteid hinnatakse laialdaselt professionaalide seas üle maailma ning äsja sõlmitud raamleping relvade hankimiseks tõestab seda taas,” ütles Sako Ltd peadirektor Juha Alhonoja.

Konkurents hankes oli suur ning lõppvooru esitati kokku viis pakkumust, mille parima pakkumuse nõutud võimele tegi Sako. Selle aasta alguses toimusid erinevate pakkujate relvade testimiseks ka testlaskmised Sirgalas, kus osalesid Sako, Haenel, Unique Apline ja Desert Tech.

Esimene tellimus tehakse ligikaudu 70 relvale. Uued relvad saavad nii kaitseväe 1. ja 2. jalaväebrigaad kui ka kaitseliit

Uute snaiprirelvade eeldatav tarneaeg on 2024. aastal.