Välisministri visiit Soome

Välisminister Urmas Reinsalu on täna, 17. augustil visiidil Helsingis, kus kohtus Soome välisministri Pekka Haavistoga, et arutada kahepoolset koostööd, jätkuvat toetust Ukrainale ja agressiooni hinna tõstmist Venemaale. Pärast kohtumist külastab välisminister Santahamina sõjaväeosa.

Välisminister tunnustas Soomet tugeva toetuse eest Ukrainale ja rõhutas, et peame Ukraina selja taga seisma nii kaua kui vaja, lähtudes riigi abisoovidest. „Ukraina on Venemaa sõjas võidelnud juba 175 päeva, kaitstes nii oma riiki ja rahvast kui ka terve Euroopa jaoks olulisi väärtusi ja põhimõtteid. Praegu tuleb keskenduda kaitseabile ja alustada juba ülesehitustöid, et aidata Ukraina riiki ja inimeste elukorraldust taastada,“ ütles Reinsalu.

Rääkides Venemaa-vastaste sanktsioonide karmistamisest, ütles välisminister, et peame tõkestama Venemaa kodanike sisenemise Euroopa Liitu, kuni sõda Ukrainas kestab. „Eesti otsustas piirata Venemaa kodanikele Eesti viisade väljastamise ja mitte lubada siia Eestist saadud viisaga Venemaa kodanikke. Järgmiseks esitame ELis ettepaneku lõpetada Schengeni riikide viisade väljastamine agressorriigi kodanikele,“ sõnas Reinsalu.

Välisminister tõstatas kohtumisel ka eritribunali loomise Venemaa agressioonikuritegude uurimiseks ja süüdlaste vastutusele võtmiseks. „Venemaa peab genotsiidisõja eest Ukrainas vastutust kandma ja Eesti seisab eritribunali loomise eest väsimatult,“ sõnas Reinsalu.

Arutades kahepoolseid suhteid, kinnitas Reinsalu kolleegile üle Eesti tugeva toetuse Soome NATOga liitumisele. „Madridi tippkohtumisel tehtud otsused on ajaloolised ja tugevdavad nii meie piirkonna kui ka kogu alliansi julgeolekut. Meie riigikogu oli üks esimesi, kes Soome NATOga liitumise ratifitseeris ja loodetavasti jõuab see protsess lõpule nii kiiresti kui võimalik,“ märkis Reinsalu.

Välisministrid arutasid ka suvel valminud kolmandat Eesti ja Soome tulevikukoostööraportit. „Meie sidemed on tugevad ja koostöö mitmekülgne ning koostööraport on tugev alus, et meile olulistes valdkondades tõhusamalt koos tegutseda. Tulevikku vaadates tuleb veel enam keskenduda koostööle digi- ja rohepöörde vallas,“ tõi Reinsalu välja.

Minister Reinsalu ja suusaadik Sakkov koos ministri delegatsiooni ja Helsingi saatkonna töötajatega

Eesti välisminister Urmas Reinsalu ja Soome välisminister Pekka Haavisto. Foto: Soome välisministeerium

Eesti välisminister Urmas Reinsalu ja Soome välisminister Pekka Haavisto. Foto: Soome välisministeerium

Minister Reinsalu Santahaminas koos Kaardijäägri rügemendi ülema kolonel Asko Kopraga. Foto: KAARTJR

Minister Reinsalu ja suursaadik Sakkov Santahaminas koos Kaardijäägri rügemendi ülema kolonel Asko Kopraga. Foto: KAARTJR

Minister Reinsalu Santahaminas. Foto: KAARTJR

Minister Reinsalu Santahaminas. Foto: KAARTJR