Kriisimeetmetega seotud reisi- ja konsulaarinfo – 04.04

Ligi 3000 inimest ehk enamik välismaal viibijatest, kes on soovinud Eestisse naasta, on seda tänaseks ka teinud. Veel on välisministeeriumile teadaolevalt 38 eestimaalast, kes sooviksid võimalikult kiiresti naasta ja kellega jätkub individuaalne suhtlus.

Reisivõimalused on äärmiselt piiratud. Enamik regulaarseid liinilende on töö lõpetanud, jäänud on üksikud Euroopa Liidu liikmesriikide korraldatud erilennud. Ka erilennule tuleb registreerida ja soetada pilet.

Hetkel peaaegu olematuid reisivõimalusi ja viiruse levikut arvestades palub välisministeerium reisivajadust äärmiselt hoolikalt kaaluda. Eriti puudutab see koroonaviiruse riskigruppi kuulujaid. Välismaal viibides tuleb järgida kohalike ametivõimude juhiseid ning veenduda, et ei rikutaks ka eriolukorra jooksul viisa ja muid välisriigis viibimise tingimusi. Kui jääte asukohariigis kehtestatud piirangute tõttu välisriigis hätta, võtke ühendust lähima Eesti saatkonnaga või helistage välisministeeriumi hädaabitelefonil +372 5301 9999.

Transiidi jaoks peavad tagasireisijad silmas pidama meie lähinaabrite piiranguid, mis võivad muutuda. Praegustel andmetel:

 • Soome uute võimalike piiravate meetmete osas ei ole 4. aprilli seisuga rohkem infot, kuna Soome valitsus ja parlament ei ole veel vastavaid otsuseid kinnitanud. Tallink kinnitas eile, 3. aprillil, et reisijatevedu Soome suunal jätkub sel nädalal. Senise Soome ametiasutustelt saadud info põhjal võib Soome peatada lähipäevil reisijateveo laevadel. Välisministeerium jälgib Soome valitsuse otsuseid. Soome saab alates 22. märtsist siseneda vaid Soomes elamisõiguse registreerinud isik ning mõningastel erandjuhtudel: https://vm.ee/et/soome-pendelranne
 • Kuni võimalike reisijate liiklust piiravate otsuste avaldamise ja jõustumiseni kehtivad Soomes varem antud piiriületuseeskirjad: kui Eestisse jõudmiseks on Eesti kodanikul või kolmanda riigi kodanikul, kellel kehtiv Eesti elamisluba, ainus võimalus tulla läbi Helsingi, siis ei tehta selleks Soome piirivalve poolt takistusi. Sellest on informeeritud ka lennufirmasid. Lennufirmadel on õigus jätta lennult maha isik, kes võib ohustada enda või teiste tervist või turvalisust. Helsingi sadamas rakendusid 2. aprilli hommikust täiendavad kontrollmeetmed. Kõigil välismaalt Soome saabuvatel inimestel palutakse enne piiriületust täita ankeet terviseandmetega. Hingamisteede haigussümptomitega reisijad saadetakse tervishoiupersonali juurde ja neile tehakse koroonatest. Ühistransporti ei tohi kasutada, koju/peatuskohta naastes tuleb jääda kaheks nädalaks karantiini. Soome Uusimaa maakonna piiride ületamise liikumispiirangud kestavad esialgu kuni 19. aprillini. Transiidi eesmärgil on võimalik Uusimaa maakonda siseneda (näiteks Turu sadamast Helsingisse), aga palume võtta kaasa tõendina laevapilet, mis kinnitab, et Eesti on lõppsihtpunkt.
 • Leedu valitsuse otsusega lõppes alates tänasest, 4. aprillist reisijate lennu- ja laevatransport, ainsaks erandiks Kiel-Klaipeda praamiühendus. Reisijate ja sõiduautode vedu antud marsruudil on lubatud üksnes Leedu siseministri loal. Ainus võimalus autoga Leetu siseneda on läbi Kalvarija-Budzisko ja Saločiai- Grenctāle piiripunktide. Eestlastele me transiiti läbi Leedu soovitada ei saa, sest see toimub üksnes erilubadega politseikonvoi saatel. Kaubaveod jätkuvad.
 • Alates 1. aprillist kehtivad Poolas uued karmimad riigisisesed liikumispiirangud. Piirangud ei puuduta rahvusvahelist kaubavedu.
 • Venemaa Föderatsioon sulges 30. märtsil kõik piirid. Euroopa Liidu kodanikel võimaldatakse Venemaalt lahkuda. Venemaa Föderatsiooni kodanikest isikuid lubatakse riiki sisse, kuid Venemaalt välja ei lubata. Sama kehtib topeltkodakondsusega isikute suhtes. Välismaalt Venemaale sisenejad peavad läbima 14-päevase eneseisolatsiooni.
 • Aina enam kehtestatakse liikumispiiranguid ka erinevates Venemaa Föderatsiooni rajoonides.

Samuti on välisministeeriumile teadaolevalt piiranguid kohendanud näiteks järgnevad riigid:

 • Liikumispiirangute karmistamisest või pikendamisest on viimase kahe ööpäeva jooksul teatanud Horvaatia, Iisrael, Jaapan, Itaalia, Kanada, Keenia, Portugal, Slovakkia, Sloveenia, Tai, Türgi, USA, Valgevene ja Venemaa.
 • Uus-Meremaa teavitas 2. aprillil, et välismaalased võivad kasutada riigisisest ühistransporti (sealhulgas lennukeid), eesmärgiga jõuda rahvusvahelisse lennujaama.
 • Portugal peatab lihavõttepühade ajaks (9-13.04) kõik kommertslennud. Jätkuvad üksnes evakuatsiooni- ja transpordilennud.
 • Ukrainas rakenduvad 6. aprillist täiendavad piirangud, millega keelatakse avalikes kohtades ilma maski või respiraatorita liikumine ning enam kui kahest inimesest koosnevad kogunemised.
 • Alates 3. aprillist ei tohi Tais ajavahemikus 22.00-04.00 kodust välja minna. Erand lennujaama minekuks (lennupiletite ettenäitamisel).
 • Saksamaa otsustas leevendada piiranguid hooajatöölistele: Saksamaale võivad saagikoristusele ja muudele hooajalistele põllutöödele appi tulla nii aprillis kui mais kummaski 40 000 töölist Ida-Euroopast.
 • Norra kiitis heaks muudatuse, mis lubab riiki siseneda Euroopa Majanduspiirkonna kodanikel, kes hakkavad Norras tööle põllumajandus-, aiandus-, metsandus- ja toiduainetetööstuse sektoris. Neile rakendub 14-päevane karantiinikohustus.
 • Tšehhi valitsus otsustas pikendada piirikontrolli Austria ja Saksamaa piiril kuni 24. aprilli keskööni.
 • Alates 4. aprillist tühistati Austrias Arlbergis ja Nenzingis välja kuulutatud karantiin. Tiroolis otsustatakse meetmete lõdvendamise üle esmaspäeval.
 • Alates 4. aprillist on Türgis kehtestatud täielik liikumiskeeld kõikidele alla 20-aastastele elanikele (varasemalt 65+ elanikud), lisaks pannakse karantiini 30 provintsi, sealhulgas Ankara. Maskide kandmine muutub kohustuslikuks töökohtadel ja mujal avalikes kohtades.
 • Vietnam: Isikud, kelle viisa on lõppenud, kuid peavad jätkuvalt riigis viibima, võivad erandkorras taotleda 30 päevaks uut viisat (muuhulgas on vaja aukonsuli kinnitusega taotlust).
 • Jaapan: 3.04 info kohaselt pikendatakse kolme kuu võrra viisa pikendamiseks lubatavat perioodi. Meede on mõeldud neile, kelle staatus aegub vahemikus märts-juuni, sealhulgas turistidele. Neid, kes koju naasta ei saa, ei kohelda 90 päeva jooksul pärast nende viisade kehtivusaja lõppu ebaseaduslikult riigis viibijatena.
 • Maroko: 3.04 info kohaselt ei lubata oma kodanikel riigist lahkuda, see puudutab ka topeltkodakondsusega isikuid.

Välisministeeriumile teadaolevad vähesed lennud Euroopasse ja Eestisse naasmiseks:

 • Nordica korraldab 7. aprillil erilennu Stockholmist Tallinna. Pileti saab osta siit: https://www.nordica.ee/lendamekoju
 • Emirates Airlines taastab alates 7. aprillist regulaarsed reisilennud Dubaist Londonisse, Frankfurti, Pariisi, Zürichisse ja Brüsselisse. Lendudele Dubaist saavad registreeruda AÜE-s viibivad turistid, kel pole seni olnud võimalust riigist lahkumiseks. Tagasilend sihtpunktidest Dubaisse on avatud vaid AÜE kodanikele.
 • Lufthansa pakub lende London-Frankfurt-Tallinn suunal kaks korda nädalas, teisipäeviti ja neljapäeviti.
 • Finnair lendab Londonist Helsingisse, kaks korda päevas kell 10.20 ja kell 18.20. Reisijal peab olema kaasas laevapilet, mis tõendab tema edasist reisi Helsingist Tallinnasse. Seoses Soomes kaalutavate piirangutega on kindlam kasutada ühendusi läbi Saksamaa.
 • Qatar Airways lendab Austraaliast (Sydney, Melbourne, Perth jne) ja Taist (Bangkok) veel läbi Doha erinevatesse linnadesse Euroopas, sealhulgas Helsingisse ja Frankfurti.
 • Uus-Meremaa on lubanud piiratud päevadel erilende Euroopasse. 4.-9. aprill toimuvad erilennud Aucklandist ja Christchurchist Frankfurti ja Viini.
 • Mehhikost on lende nii Londonisse kui ka Pariisi, Pariisist Helsingisse lendab Finnair.
 • KLM jätkab lende kaugematest sihtpunktidest, sealhulgas USAst. Samuti toimuvad kolm korda nädalas lennud USAst (Newark, Chicago) Frankfurti.
 • Kanadast on võimalik lennata erinevatesse Euroopa sihtpunktidesse, sealhulgas Frankfurti.
 • Tai (Phuket/Bangkok)–Frankfurt erilennud toimuvad veel 9. aprillini. Tegu on viimaste võimalustega lähiajal Phuketist välja lennata, kuna Phuketi õhuliiklus suletakse 10.04.
 • 6. aprillil toimub Saksamaa korraldatud erilend Buenos Airesest Frankfurti.
 • 6. aprillil toimub Saksamaa korraldatud erilend Costa Ricalt Frankfurti.
 • 7. aprillil toimub Saksamaa korraldatud erilend Barbadoselt Frankfurti.
 • 8.-10. aprill toimuvad erilennud Lõuna-Aafrika Vabariigist (Kaplinn, Johannesburg) Amsterdami.
 • Iisrael, Tel Aviv – London, 5. ja 7. aprillil. Info on muutumises. Palume jälgida: https://www.israir.co.il.

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
[email protected]