Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt Helsingis

1.detsembril käis Andres Sutt visiidil Helsingis, et külastada startup’idele pühendatud festivali Slush ning selle kõrvalüritust “Estonian Unicorn Factory”, mille korraldasid koostöös saatkond, Invest Estonia, Startup Estonia, EstBAN ja e-Residency. Lisaks toimusid kohtumised erinevate ametiasutustega ning Soome majandusministri Mika Lintiläga. Kohtumistel käsitleti erinevaid teemasid, mh turismi taastamist, uute unicorn-ettevõtete toetamist, startup-ökosüsteemi ja talentide leidmist ja palkamist. 

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt arutas EAS-Kredex liitmist Business Finland juhi Nina Kopolaga ning Soome kogemust sarnaste organisatsioonide liitmisel. „Soome võttis neli aastat tagasi eesmärgi ühendada erinevad ettevõtlustoetusi pakkuvad asutused, et pakkuda paremat teenust ja rätseplahendusi Soome ettevõtetele. Nüüd on Eesti kord see sama teekond läbida ning Soome kogemus on meile heaks teenäitajaks,“ ütles minister Sutt. Business Finland’i juht Nina Kopola jagas nende kogemusi ühendamisest ning kinnitas, et lõpptulemusena on nende asutuse teenuste kvaliteet tõusnud ning ettevõtete kliendikogemus oluliselt paranenud.

Minister Sutt kohtus lisaks ka Soome ettevõtlusministri Mika Lintiläga, kellega arutati COVID olukorda ning piiriülest liikumist ja töörännet Eesti ja Soome vahel. Mõlemad ministrid nõustusid, et tööränne Eesti ja Soome vahel on oluline mõlema riigi majandusele ning seda tuleb hoida avatuna. Minister Sutt lisas, et tööränne Eesti ja Soome vahel ei ole ainult majanduslikult oluline, vaid ka selleks, et Soomes töötavad eestlased ei peaks olema pikemat aega enda peredest eemal nagu möödunud kevadel.

Soome visiidil kohtus minister ka Soome rakendusuuringute keskuse VTT juhi Antti Vasaraga, kellega räägiti Eesti rakendusuuringute programmi edendamisest ning erinevatest koostöömudelitest Eesti ja Soome vahel. Soome VTT asutati juba 1942, mistõttu on soomlastel ligi 80 aastat kogemust sarnase rakendusuuringute programmiga ning Suti sõnul on see taas võimalus Eestile Soome kogemustest õppida. Lisaks kohtus Sutt endise Soome peaministri ja eurovoliniku Jyrki Kataineniga, kes juhib Soome innovatsioonifondi SITRA.

Päev algas hommikusöögiga VTT juhataja Antti Vasaraga

Slushil koos Starship Technologies esindajatega

Helsingi linnapea Juhana Vartiainen

Majandusminister Mika Lintilä

Sitra juht ja endine peaminister Jyrki Katainen

Business Finlandi esindajatega

EBS Helsingis

EBSi paneel FINEST Partnership in Innovation and Education

minister Andres Sutt, Eduskunta liige Elina Valtonen, ettevõtja ja Slushi asutaja Peter Vesterbacka ning EBSi rektor Meelis Kitsing

Eesti Slushi kõrvalüritus Estonian Unicorn Factory

Ministri intervjuu Marjo Näkkiga YLEst

Ettevõtliku päeva lõpetuseks kuulis minister ka ühe ettevõtja elevator pitchi, ja seda tõesti liftis