Vikerraadio kutsub osalema e-etteütluse võistlusel!

Emakeelepäeval, 14. märtsil kell 10.30 toimub Vikerraadios juba 12. korda e-etteütlus, mis laulupeo 150. sünnipäeva puhul on tänavu laulupeoteemaline. Vikerraadio kutsub kõiki aktiivselt osalema ja kirjutamisest fotosid saatma! 

2008. aastal 277 osalejaga alustanud etteütlus on kasvanud oodatud ettevõtmiseks, millest võtavad iga-aastaselt osa tuhanded inimesed. Senine e-etteütluse osalejate rekord sündis 2018. aastal, kui Vikerraadioni jõudis 6377 etteütlust ning osales üle saja haridusasutuse. Algselt ühekordse projektina mõeldud ettevõtmisest on saanud üks emakeelepäeva olulisemaid sündmusi, mis möödunud aastal tõsteti esile ka aasta keeleteo valimisel. Paljud haridusasutused, ettevõtted ja organisatsioonid on e-etteütluse võtnud oma emakeelepäeva tähistamise programmi. 11 aasta jooksul on Vikerraadioni jõudnud ligi 37 000 etteütlust, kuid osalejate arv on kordades suurem, sest teadaolevalt teevad paljud etteütlust iseenda jaoks, võistlusel osalemata.

Kuidas e-etteütlusel osaleda?

Tänavune e-etteütluse tekst loetakse Vikerraadios ette neljapäeval, 14. märtsil kell 10.30. Kuuldu tuleb kirjutada Vikerraadio kodulehel etteütluse aknasse (leht aktiveerub sama päeva hommikul pool tundi enne aktsiooni). Etteütlust loetakse ette kuni kella 11ni, seejärel võistlus lõpeb. Tulemused selguvad kell 12.15 algavas “Uudis+” saates ning pannakse üles ka Vikerraadio kodulehele. Samal päeval kell 13-16 saab etteütluse käigus tekkinud küsimusi täpsustada keelenõuande telefonil 631 3731.

Etteütlusel saab osaleda viies kategoorias: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed ning välismaal elavad-õppivad eestlased. Eriauhind on mõeldud parimale nutiseadmega kirjutajale, tänavu märgitakse auhinnaga ära ka noorim ja vanim osaleja. Möödunud aastal oli e-etteütlusel võimalik osaleda ka kuulmispuudega inimestel, kes said lugeda teksti huultelt. Samasugune võimalus on ka tänavu, kui ERRi portaalist on etteütluse ajal näha videopilt. Vaegkuuljate kategoorias annab Vikerraadio välja ka eriauhinna.

Emakeelepäeval toimuvaks etteütluseks saab harjutada juba praegu, sest koostöös Eesti Keele Instituudiga on valminud etteütluse eelharjutus, mis on koostatud varasemate etteütluste levinumate vigade põhjal. Eelharjutust saab teha lehel https://menu.err.ee/k/etteutlus

Etteütluse meeskond ootab fotosid etteütluse kirjutamisest. Palume pildid saata aadressile [email protected], fotod avaldatakse ERRi portaalis ja sotsiaalmeedias. Sotsiaalmeedias jagades kasutage teemaviidet #vikerraadioetteütlus.

Laulupeoteemalise tekstiga teeb Vikerraadio tänavu pühenduse nii eesti keele aastale kui ka Eesti laulu- ja tantsu juubeliaastale. E-etteütluse teksti koostavad 2019. aastal Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja Peeter Päll, Türi Ühisgümnaasiumi ja Rocca al Mare Kooli Vodja Individuaalõppekeskuse eesti keele õpetaja Triin Toome-Hosman, Postimehe keeletoimetaja-korrektor Maris Jõks, TLÜ emakeeledidaktika lector Merilin Aruvee, Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja Maire Raadik ning Haridus- ja Teadusministeeriumi keeleosakonna juhataja Piret Kärtner.

Lisainfo: Laura Teder, [email protected], 56 618 086