President Alar Karis visiidil Soomes

11. mail külastas Helsingit Eesti Vabariigi president Alar Karis.

President Karis kohtus Soome presidendi Niinistöga. Riigipeade kohtumisele eelnes Tuglase Seltsi 40. aastapäeva piduliku seminari avamine, mille tervituskõnes ütles president Karis, et Eesti ja Soome suhted ning saatused on tihedalt põimunud. „Soomel on lõunapool lahte miljon sõpra,“ ütles riigipea. „Eesti sai riigina astuda Soome kõrvale ÜRO-s 31 aastat tagasi, kui taastasime iseseisvuse. Euroopa Liidus põimusid meie teed 18 aasta eest. Oleme nendes organisatsioonides olnud teineteisele head partnerid. Nüüd on võimalik, et Soome astub Eesti kõrvale NATO-s, mis põimib kokku ka meie riikide ja rahvaste julgeoleku.“ President Karis soovis seltsile julget tulevikku vaatamist ja uuenduslikku meelt, et ka järgnevatel aastakümnetel oleks põhjust kokku tulla ning kahe rahva ja riigi laialdasest kultuurikoostööst rõõmu tunda ja edasisi sihte seada. Presidendi kõnet saab lugeda siit.

FOTO: Vabariigi Presidendi Kantselei

Foto: Matti Porre/Tasavallan presidentin kanslia

President Alar Karis ütles kohtumisel Soome presidendi Sauli Niinistöga, et Eesti toetab nii Soome kui ka Rootsi võimalikku liitumist NATOga, sest see tugevdab oluliselt Läänemere piirkonna julgeolekut. „Soome ja Rootsi liitumine NATOga annaks olulise panuse Läänemere piirkonna julgeolekusse,“ ütles president Karis. „See mõjutaks oluliselt Põhja-Balti kaitsekoostööd ning seda, kuidas NATO meie regioonis tegutseb.“ President Karise hinnangul ei ole Venemaal ressursse märkimisväärseks sõjalise jõu demonstreerimiseks meie piirkonnas vastusena Soome ja Rootsi liikmelisusele NATO-s, kuid ta pidas võimalikuks küber- või hübriidoperatsioone. „Eesti seisab Soome kõrval ja toetab nii poliitiliselt kui praktiliselt,“ ütles president Karis.

Rääkides Euroopa julgeolekuolukorrast ütles president Karis, et esmatähtis on nii  Ukraina võiduga sõja lõpp kui ka Euroopa riikide energiasõltumatus ning julgeolek. „Praegu on oluline toetada Ukrainat ja jätkuvalt survestada sanktsioonidega Venemaad,“ ütles Karis. „Euroopa Liidus kokku lepitud majandussanktsioone pole võimalik leevendada enne sõjakahjude hüvitamist.“ Riigipead rõhutasid vajadust energiasõltumatuse saavutamiseks süvendada regionaalset koostööd. „Eesti ja Soome koostöö LNG ujuvterminali rajamisel on märkimisväärne samm selles suunas. Samuti peame olema nutikad regionaalse taastuvenergia koostöö süvendamise osas,“ ütles president Karis.

FOTO: Vabariigi Presidendi Kantselei

FOTO: Vabariigi Presidendi Kantselei

Veel külastas president Karis Helsingis Soome innovatsioonifondi SITRA, mis on ainulaadne mõttekoda, mille  fookus on suunanud tulevikku. Sitral on rahvusvaheline haare, arvestades kohaliku tegevuse mõju rahvusvahelises kontekstis. “Hindan kõrgelt Sitra inimeste oskust ennustada teaduspõhise info põhjal tulevikku. Kliima ja elurikkuse kriisis on see ainuke võimaluse ennetada suuri ökoloogilisi ja sotsiaalseid tagasilööke. Loodan, et Eesti ja Soome koostöö süveneb ja me jagame nii oma teadmisi, kogemusi kui ka eksperte. Koos oleme targemad,” ütles president Karis. Sitra president Jyrki Katainen näitas, et on juba valmistunud Soome liitumiseks NATOga – kandes rinnataskus vastavat rätikut.

FOTO: Vabariigi Presidendi Kantselei

President külastas ka Tuglase Seltsi 40. aastapäeva vastuvõttu saatkonnas.

FOTO: Eesti Vabariigi suursaatkond Helsingis

FOTO: Eesti Vabariigi suursaatkond Helsingis

President kohtus ka Eesti ja Soome akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonide liikmetega ajaloolises 1912. aastal valminud seltsimajas Ostrobotnia. “Tänu meie sõbrasuhetele on Eesti-Soome sild tugev ja seda tuleb hoida. Vaid nii saame ikka ja alati vabade rahvastena vanades riikides laulda: kõikvõimsad me nii – me mõtted on priid! Olin tunnistajaks, kui vil!em Andres Niitepõllu lesk ja lapsed andsid üle rapiiri, mis jääb nüüdsest Eesti Üliõpilaste Seltsi Soome koonduse kasutada,” sõnas president.

FOTO: välisministeerium