Rändnäitus soome-ugri ja samojeedi rahvastest Joensuus

Esmaspäev 09.12.2019 to Pühapäev 28.04.2019

Mobiilne rändnäitus „Soomeugri ja samojeedi rahvad“ jätkas ERMi Sõprade Seltsi abil retke Soomes ja jõudis 22. veebruaril Põhja-Karjala muuseumi Hilma aulagaleriisse Joensuus. Näitus on varem Soomes vaatamiseks väljas olnud veel Kuhmos, Sotkamos, Kajaanis, Kotkas, Helsingis, Mikkelis ja Jyväskyläs. Joensuus jääb näitus avatuks 28. aprillini.

ERMi rändnäitus tutvustab soome-ugri ja samojeedi rahvaid, keda seob omavahel keelesugulus. Stendinäitus koosneb lühikestest ülevaatlikest tekstidest iga uurali rahva kohta eraldi ning erinevatel aegadel tehtud fotodest. Valdav osa näitusepilte on pärit ERMi fotokogust ning tehtud ERMi teadurite ja fotograafite poolt; üksikuid vanemaid fotosid on saadud vahetusena Soomest, Venemaalt, Ungarist ja mujalt ning osa soomeugrilaste tänapäeva kajastavaid  pilte on pärit Eesti noorema põlvkonna uurijate erakogudest. Meeleolukate piltide keskmes on soomeugrilased oma igapäevastes tegevustes neid ümbritsevas keskkonnas. Näituse eesmärk on näidata, et soome-ugri ja samojeedi rahvad on põlisrahvad ning põlistel kommetel on nende kaasaegsel arengul ja selle kulgemise omapäral oma kindel koht. Tegemist on osaga maailma kultuurilisest mitmekesisusest, mille vastu Eesti Rahva Muuseum on tundnud huvi alates oma loomisest ning mis on meile emotsionaalselt kõige lähemal.

Näituse juurde kuulub ERMi ja Regio koostööna valminud soome-ugri ja samojeedi rahvaste asualade kaart ühes uusima infoga nende rahvaste arvukusest.

Näituse on koostanud Svetlana Karm, Indrek Jääts ja Laur Vallikivi ning kujundanud Jane Liiv.

Esmaspäev 09.12.2019 to Pühapäev 28.04.2019